O podróżach dalekich i bliskich
Blog > Komentarze do wpisu
Definicje miłości

Podobno Boże Narodzenie do święta miłości. Niemal wszyscy spotykamy się w rodzinach i staramy się sprawić przyjemność tym, których kochamy.

Ale co to jest miłość? Podobno polski fiozof Henryk Elzenberg powiedział, że to zachwyt nad cudzą innością. A Rainer Maria Rilke, że to czuwanie nad samotnością ukochanej osoby.

To piękne filozoficzne definicje, ale chyba trochę aż nazbyt wyidealizowane. Powiedzmy szczerze, czy naprawdę jesteśmy w stanie zachwycać się innością naszych partnerów? Ta ich inność często nas drażni i jest powodem do konfliktów. Już bardziej podoba mi się druga definicja - bo w gruncie rzeczy choć przebywamy razem i tyle nas łączy z drugą osobą, pozostajemy samotni, osobni, nigdy do końca niezrozumiani.

A jakie są wasze definicje miłości?

środa, 23 grudnia 2009, la_polaquita

Polecane wpisy

  • Cygański zajeb*

    Pisałam już kiedyś o uprzedzeniach , które, nie czarujmy się, każdy z nas ma. Ja lubię siebie uważać za osobę tolerancyjną, otwartą, nie myślącą stereotypami. N

  • Pułapka Matki Polki

    Dziś zamiast pójść na basen albo na rower, jak pierwotnie zamierzałam, wysłałam Chiquita i Fri na spacer, a sama sprzątałam, myłam podłogi, łazienkę, kolacja mi

  • Szybka refleksja

    Czytam wasze komentarze pod poprzednim wpisem i tak sobie myślę, i muszę to zapisać. Myślę, że macierzyństwo to taki okres w życiu, kiedy z człowieka wyłażą te

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2009/12/25 23:30:54
Myślę, że miłości nie da się zamknąć w słowach - dla każdego znaczy coś innego, dlatego stworzone przez inne osoby definicje, choćby te najmądrzejsze, tylko częściowo będą opisywały to uczucie, które łatwiej chyba rozpoznać i poczuć, niż opisać. A i tak ludzie zawsze będą próbować :)
-
chihiro2
2009/12/29 18:15:11
Ile osob, tyle definicji, bo milosc dla kazdego znaczy co innego. Mysle jednak, ze zachwycac sie innoscia drugiej osoby jak najbardziej mozna, ja sie czesciej zachwycam niz drazni mnie ona. Konfliktow jakos tez niewiele powoduje (ale my tez jestesmy bardzo kompatybilni).
Dla mnie bardzo uproszczona definicja milosci niech bedzie ta, ze milosc to pragnienie szczescia drugiej osoby bardziej niz wlasnego (przy czym nie chodzi tu o rezygnacje z siebie i podporzadkowanie sie drugiej osobie).
-
2009/12/30 15:43:36
ja o miłości nie będę się wypowiadać...jak napisano powyżej, ile miłości, tyle definicji.
Dla mnie , teraz szczególnie, miłość objawia się wtedy, kkiedy ktoś wspiera cię w trudnych momentach...
ale, nie z tym zajrzałam, dziękuję za kartkę świąteczną, jaką dziś otrzymaliśmy od Waszej Rodzinki:) pozdrawiam.
-
Gość: Brukselka, *.brutele.be
2009/12/30 22:36:30
A co Antoine de Saint-Exupery? ... patrzec razem w tym samym kierunku.
-
Gość: dziubdziubica, *.stk.vectranet.pl
2010/01/03 20:33:47
mi się podobają słowa z piosenki Happysadów:

Miłość to nie pluszowy miś ani kwiaty
To też nie diabeł rogaty
Ani miłość kiedy jedno płacze
A drugie po nim skacze
Bo miłość to żaden film w żadnym kinie
Ani róże ani całusy małe duże
Ale miłość kiedy jedno spada w dół
Drugie ciągnie je ku górze

może to nie definicja, ale mi się podoba ten tekst
-
Gość: assiya, *.unknown.vectranet.pl
2011/08/29 17:50:08
dr M. Laitman: Miłość to droga dwukierunkowa
Możesz uwielbiać jeść rybę na obiad, możesz kochać swojego małego synka, można też kochać bliźniego oraz Stwórcę. Te same słowa oznaczają zupełnie inne pojęcia.

Czy warto wysławiać miłość do bliźniego przed osobą, która kocha rybę? Jak można mu opisać przyjemność z emanacji? Co on z tego zrozumie? Że ma dać swoją rybę komuś innemu? Czy to jest miłość? / więcej na laitman.pl/milosc-to-droga-dwukierunkowa/ pozdr.
AlternaTickers - Cool, free Web tickers